Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAGCM1390J1ZG
Call 07949346193 69% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Steam Capacity | 500 kg/hr |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Fuel Type | Coal Fired |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Certification | IBR Approved |
| Working Pressure | 10.54 kg/cm2 |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Condition | New |
| Efficiency | 75 +/-2% |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Usage Industry | Chemical, Dairy, Laundry, Textile, Pharma, Food Industry, Paper, Hospital |
| Brand | Microtech |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Automatic |
We offer a wide range of Fully Wet Back Boiler. Keeping in sync with time, we are able to offer Package IBR Boiler-3 Pass Wet Back. The offered range is available in various capacities and allied specifications so as to cater to the diverse requirements of clients. Along with this, the offered range is widely appreciated for its durability, performance, superior finish standards and reliable operations.
Design and construction:
As per latest IBR
International codes like BS and ASME
Safety and controls:
Level controller operating feed pump ON-OFF to automatically maintain water level
Pressure switch lock-up with alarm when the steam pressure rises above the set value
Completely pre-sired, factory tested control panel with starters, contractors, rotary switches, lamps, hooter
Two level gauges with protector to meet the safety regulations
Two safety valves adequately designed to ensure boiler safety
One large dial steam pressure gauge, easily readable from a distance
Two fusible provide additional safety and redundancy
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Steam Capacity | 2500 Kg/hr |
| Capacity | 2500 kg/hr |
| Fuel Type | Wood & Coal Fired, Coal, Biomass / Husk, Briquettes, Wood |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Material | Mild Steel |
| Working Pressure | 10.54 kg/cm² |
| Certification | IBR Approved |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Usage Industry | Chemical, Food Industry, Pharma, Laundry, Paper, Hospital, Textile, Dairy |
| Efficiency | 75 +- 2% |
| Condition | New |
| Brand | Microtech |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Automatic |
We offer a wide range of Fully Wet Back Boiler. Keeping in sync with time, we are able to offer Package IBR Boiler-3 Pass Wet Back. The offered range is available in various capacities and allied specifications so as to cater to the diverse requirements of clients. Along with this, the offered range is widely appreciated for its durability, performance, superior finish standards and reliable operations.
Range:
1 TPH to 3 TPH (single furnace - fully back)
3 TPH to 6 TPH (double furnace - fully wet back)
Pressure:
150 PSI to 300 PSI (10.54 to 21 Kg/Cm2)
Type:
3 phase fully wet back shell and tube type internal furnace boilers
Design and construction:
As per latest IBR
International codes like BS and ASME
Safety and controls:
Level controller operating feed pump ON-OFF to automatically maintain water level
Pressure switch lock-up with alarm when the steam pressure rises above the set value
Completely pre-sired, factory tested control panel with starters, contractors, rotary switches, lamps, hooter
Two level gauges with protector to meet the safety regulations
Two safety valves adequately designed to ensure boiler safety
One large dial steam pressure gauge, easily readable from a distance
Two fusible provide additional safety and redundancy
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Steam Capacity | 6000 kg/hr |
| Capacity | 6000 kg/hr |
| Fuel Type | Coal, Wood, Biomass / Husk, Briquettes, Wood & Coal Fired |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Material | Mild Steel |
| Working Pressure | 10.54 kg/cm² |
| Certification | IBR Approved |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Usage Industry | Paper, Laundry, Pharma, Textile, Chemical, Dairy, Food Industry, Hospital |
| Efficiency | 80 +- 2% |
| Brand | Microtech |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Automatic |
We offer a wide range of Fully Wet Back Boiler. Keeping in sync with time, we are able to offer Package IBR Boiler-3 Pass Wet Back. The offered range is available in various capacities and allied specifications so as to cater to the diverse requirements of clients. Along with this, the offered range is widely appreciated for its durability, performance, superior finish standards and reliable operations.
Range:
1 TPH to 3 TPH (single furnace - fully back)
3 TPH to 6 TPH (double furnace - fully wet back)
Pressure:
150 PSI to 300 PSI (10.54 to 21 Kg/Cm2)
Type:
3 phase fully wet back shell and tube type internal furnace boilers
Design and construction:
As per latest IBR
International codes like BS and ASME
Safety and controls:
Level controller operating feed pump ON-OFF to automatically maintain water level
Pressure switch lock-up with alarm when the steam pressure rises above the set value
Completely pre-sired, factory tested control panel with starters, contractors, rotary switches, lamps, hooter
Two level gauges with protector to meet the safety regulations
Two safety valves adequately designed to ensure boiler safety
One large dial steam pressure gauge, easily readable from a distance
Two fusible provide additional safety and redundancy
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Steam Capacity | 1000 kg/hr |
| Working Pressure | 10.54 kg/cm2 |
| Fuel Type | Wood & Coal Fired |
| Furnace Type | Fixed Grate |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Certification | IBR Approved |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Condition | New |
| Efficiency | 75 +/-2% |
| Orientation | Horizontal |
| Usage Industry | Textile, Food Industry, Chemical, Laminates, Paper |
| Brand | Microtech |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
A boiler is an enclosed vessel that provides a means for combustion heat to be transferred into water until it becomes heated water or steam. The hot water or steam under pressure is then usable for transferring the heat to a process. Water is a useful and cheap medium for transferring heat to a process.
The boiler system comprises of: feed water system, steam system and fuel system. The feed water system provides water to the boiler and regulates it automatically to meet the steam demand. Various valves provide access for maintenance and repair. The steam system collects and controls the steam produced in the boiler. Steam is directed through a piping system to the point of use. Throughout the system, steam pressure is regulated using valves and checked with steam pressure gauges. The fuel system includes all equipment used to provide fuel to generate the necessary heat.
To suit the exact requirements of our valuable clients, we are offering high quality Wood & Coal Fired Boilers. These fired boilers are ideal for meeting stream requirements up to 100 kg/hour along with the 90% efficiency in operations. Offered fired boilers are highly acclaimed for their user-friendliness and excellent performance.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Steam Capacity | 2 -25 TPH |
| Capacity | 2-25 TPH |
| Furnace Type | AFBC |
| Working Pressure | 10.54 - 35 Kg/cm2 |
| Fuel Type | Coal Fired |
| Material | Cast Iron |
| Boiler Type | Membrane |
| IBR Approved | Yes |
| Steam Output | Superheated |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Efficiency | 88% |
| Usage Industry | Chemical, Paper Mill, Food Industry, Power Plant, Sugar Mill, Textile |
| Condition | New |
| Usage/Application | Industrial |
| Model | CTMF 20 |
| Brand | Microtech Boiler |
| Country of Origin | Made in India |
We are an eminent name, which is engaged in offering Coal Fired Boiler to esteemed clients. The offered range is highly acknowledged in the market for its high combustion efficiency, high reliability & availability, low maintenance costs, reduced erosion, enormous fuel flexibility and low emissions. Adopting higher water circulation boiler design, the offered range utilizes a patented "water wall design" for higher water recirculation thereby very fast and instantaneous steam generation. We also undertake EPC turnkey projects of FBC boilers.
Features:
Complete combustion within furnace and minimum unburnt carryover
Effective heat transfer in radiation zone
Less carryover of ash content & dust particles in the smoke tube section
Lesser cleaning frequency compared to other membrane type boilers
Highest coal/fuel to steam ratio
Specifications:
Boiler models: CTMF 20 CTMF 250 (FBC furnace boiler)
Boiler capacity: 2 TPH to 25 TPH
Boiler pressure: 10.54 upto 35 Kg/cm2
Fuels: Coal/lignite/rice husk/ DOC/ saw dust/ wood chips
Stationery grate
Boiler capacity: 1 TPH to 8 TPH
Boiler pressure: 10.54 up to 21 Kg/cm2
Fuels: Wood/coal/lignite
Firing on dumping grate baggase/ mustard husk/ wood chips
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Steam Capacity | 1 TPH |
| Capacity | 500-1000 kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Furnace Type | Fixed Grate |
| Fuel Type | Coal, Coal Fired, Briquettes, Biomass / Husk, Wood |
| Material | Stainless Steel |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| IBR Approved | Yes |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Usage Industry | Sugar Mill, Food Industry, Chemical, Power Plant, Textile, Paper Mill |
| Efficiency | 80% |
| Condition | New |
| Usage/Application | Industrial |
| Model | CTMF 20 |
| Brand | Microtech Boiler |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Price range :
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Steam Capacity | 500 Kg/hr |
| Furnace Type | Fixed Grate |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Working Pressure | 10.54 kg/cm2 |
| Fuel Type | Coal Fired |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Certification | IBR Approved |
| Efficiency | 75 +- 2% |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Brand | Microtech |
| Condition | New |
| Usage Industry | Food Industry, Textile, Chemical, Power Plant, Sugar Mill, Paper Mill |
| Country of Origin | Made in India |
Price range: 1 to 3 Lakh
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Steam Capacity | 3000 kg/hr |
| Capacity | 1-3 Ton |
| Fuel Type | Coal Fired, Briquettes, Wood, Coal, Biomass / Husk |
| Working Pressure | 10.54 KG/CM2 |
| Material | Cast Iron |
| Orientation | Horizontal |
| IBR Approved | Yes |
| Number of Passes | Four Pass |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Usage Industry | Chemical, Pharma, Dairy, Refinery, Power Plant, Textile, Paper, Food Processing |
| Condition | New |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Microtech Boilers |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details