Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAGCM1390J1ZG
Call 07949346193 70% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Steam Capacity | 800 kg/hr |
| Capacity (Steam Output) | 800 kg/hr |
| Size | 1 inch |
| Fuel Type | Wood Fired |
| Working Pressure | Dipend Pressure |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| IBR Certification | Non-IBR |
| Orientation | Horizontal |
| Material of Construction | Stainless Steel (SS) |
| Phase | Three |
| Brand | Microtech Boilers |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 420 V |
| Working Pressure | 0-5 kg/cm2g |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 500-1000 Kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Condition | New |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Coil type | Thermic Coil |
| Tube size | 63.5 mm OD |
| Size | 1 inch |
| Tube material | Carbon steel |
| Design pressure | 3 Bar |
| Application | Thermic Fluid Heater |
| Product Type | Tubular |
| Usage/Application | Industrial |
| Bend type | Welded bend |
| Technique | Hot Rolled |
| Frequency | 50/60 Hz |
Price range :
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel(MS) |
| Chimney Height | 30 m |
| Inner Diameter | 300 mm |
| Chimney Type | Self Supported |
| Suction Capacity | 500-800 (m3/h) |
| Usage/Application | Industrial |
| Filters | Aluminium Filter |
| Operation | Natural Draft |
| Application | Power Plant Boiler, Thermic Fluid Heater, Steam Boiler, Process Boiler |
| Product Type | Reflex |
| Frequency | 50/60 Hz |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Heat Output | 50000 kcal/hr |
| Fuel Type | Wood |
| Max Outlet Temperature | 300 C |
| Firing Mode | Automatic |
| Air Flow | 3000 m3/hr |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Microtech Boilers |
| Voltage | 220 V |
| Efficiency | 80% |
| Mounting | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Powder Coating, Chemical Industry, Food Industry, Grain Drying, Textile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50/60 Hz |
Hot Air Generator offered has 3 pass design and external furnace construction with FBC Firing System. Indirect HAG with SS Tubes is offered for clean hot air requirements in pharmaceutical and food industry. Direct Hot Air Generator for ceramic industry and other spray dryer application is offered for hot air temperatures above 600 deg. C.
Price range :
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Tank Capacity | 500 L |
| Design Pressure | 6 kg/cm2 |
| Shell Material | MS |
| Orientation | Vertical |
| Nozzle Connection | Socket Weld |
| Working Boiler Pressure | Up to 10 kg/cm2 |
| Brand/Make | Microtech Boilers |
| Shape | Cylindrical |
| Usage/Application | Industrial |
| Efficiency | 80% |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Superheater Type | Coil Type |
| Outlet Steam Temp | 350 C |
| Design Pressure | Up to 25 kg/cm2 |
| Tube Material | SA 213 T11 |
| Coil Arrangement | Horizontal |
| Application Boiler Type | Power Boiler, AFBC Boiler, Waste Heat Boiler, Oil Gas Boiler, CFBC Boiler |
| Material | Alloy Steel |
| Condition | New |
| Temperature Range | Up to 750 deg C |
| Voltage | 220 V |
| Support Type | Hanger Supported |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Increases Boiler Efficiency |
Price range :
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Size | 1 inch-1.5 inch |
| Product Type | Reflex |
| Unit Length | 3m |
| Usage/Application | Industrial |
| Efficiency | 80% |
| Phase | Single |
View Complete details