Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAGCM1390J1ZG
Call 07949346193 69% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 5 TPH TO 50 TPH |
| Pressure | 21 kg/cm2 |
| Fuel Type | Coal |
| Boiler Type | AFBC |
| Grate Width | 5 m |
| Grate Speed | 1 m/min |
| Drum Type | Bi Drum |
| Furnace Type | Membrane |
| Application | Food, Captive Power, Sugar Mill, Process Plant, Textile, Power Plant, Paper Mill, Chemical |
| Bed Material | Sand |
| Ash Handling | Wet |
| Condition | New |
We are an eminent firm, which is engaged in offering a Five Pass AFBC Boiler. The Boilers has Modern 5-Pass design and AFBC Firing system suitable to burn Coal, Lignite, Saw Dust, Husk etc. very efficienctly with minimum unburnt losses. The efficiency as high as 85% is achieved with our AFBC Boilers. The Bed Coils are fabricated from SA 210 Gr. A1 Seamless Tubes. The offered range is manufactured using premium grade raw material and modern machines in strict adherence with the industry laid standards. Offered range is widely appreciated in the market for its performance, durability, superior efficiency and reliability.
Applications areas:
Sugar mills
Pharmaceuticals
Dyes and Chemicals
Edible Oil Refinery
Paper Mills
Rice Mills
AAC Blocks
Gypsum Plant
Tyre Industry
Rubber Industry
Pesticides
Cement plants
Co-generation plants
Additional Information:
View Complete details