Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAGCM1390J1ZG
Call 07949346193 70% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Fuel Type | Diesel |
| Firing Mode | Oil Fired |
| Heat Output | 2–4 Mcal/hr |
| Working Temperature | Up to 280°C |
| Working Pressure | Atmospheric |
| Heater Type | Horizontal |
| Burner Brand | Riello |
| Firing Control | Modulating |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Chemical, Pharma, Plastic, Automotive, Rubber, Paper, Food Processing, Textile, Edible Oil |
Driven with perfection, we are engaged in catering to the variegated requirements of the customers by bringing forth a comprehensive Oil Fired Thermic Fluid Heater. These fluid heaters are developed utilizing optimum-grade raw material in accordance with the industry set guidelines at our state-of-the-art infrastructure facility. In addition, these fluid heaters are known for their features like robust construction and longer service life.
Other details:
Available by us in vertical as well as horizontal type
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel(MS) |
| Chimney Height | 30 m |
| Inner Diameter | 600 mm |
| Chimney Type | Self Supported |
| Application | Power Plant, Thermic Heater, Process Exhaust, DG Set, Chemical Plant, Incinerator, Boiler, Furnace |
| Operation | Natural Draft |
| Shell Thickness | 10 mm |
| Surface Finish | Red Oxide Painted |
| Insulation | Without Insulation |
| Access Platform | Single Platform |
View Complete details